Staff

crescent school banner

Teaching Staff

# Name Designation Educational Qualification
1 DR.GEORGE KOLANCHERY Principal M.A, B.Ed. LLB, CELTA (cambridge, UK),Ph.D
2 SHALINI SHENOY MANOHER Vice Principal M.A, BLISc
3 ANJALY PRASANTH PGT (Computer Science) MCA
4 DEENA DAVIS PGT (Economics) M.A, B.Ed
5 DOLLY MULLKKAMPILLY THOMAS PGT (Sociology) M.A, B.Ed.
6 ANCY SIJO PGT (Commerce) MCom,BEd
7 FINCY JEPHY PGT (Computer Science) MCA
8 JINSHA CHUNDANGAPARAMBIL .JAGADEESAN PGT (Physics) M.Sc, B.Ed, CTET, SET
9 LEENA MOORKKANADEN KOCHAPPU PGT (History) Exam Co-ordinator M.A, B.Ed
10 LIJI GEO PGT (Chemistry) M.Sc, B.Ed
11 MANGAL TERESA ZACHARIA PGT (Mathematics),CO-ORDINATOR Sr.Secondary M.Sc, B.Ed
12 FRANCIS TONY KUMBALAPARAMBIL GEORGE C PGT (Physics) M.Sc,BEd
13 NINO SAJI PGT (Chemistry) M.Sc, M.Ed
14 NITHA KURUPPATH NANDANAN PGT (Biology) M.Sc, B.Ed
15 SINDHU NANDIKARA VENKITACHALAPATHY V PGT (Biology) M.A, B.Ed
16 RASMI ANTONY PGT (Economics) M.A, B.Ed
17 SEENATH RAYAMARAKKAR HASSAN PGT (English) M.A, B.Ed
18 VIDHU POOKOOT VIJAYAN TGT (English) MA, B.Ed
19 SHEENA SHIJU PGT (Mathematics) MSc, B.Ed, SET
20 ARACKAL NIMI GEORGE TGT (Physics),CTET, CO-ORDINATOR Secondary B.Sc, B.Ed
21 ABDUL JABBAR ZEENATH BEEVI ARAMPULIKKAL TGT (Arabic) M.A, B.Ed, NET
22 ALOKA DAVIS PRT (Economics) M.A, B.Ed, SET, CTET
23 BEENA THOMAS TGT (Hindi) B.A, B.Ed
24 BINDU JOHNSON TGT (Malayalam) M.A, B.Ed
25 BINITHA VIJAYAN TGT (Mathematics) M.Sc, B.Ed
26 BRINTA BABY TGT (Mathematics) B.Sc, B.Ed
27 DIMPLE KARATHRAKKARAN DEVASSY TGT (Hindi) M.A, B.Ed
28 DIVYA GOPALAKRISHNAN TGT(Physics) M.Sc, B.Ed
29 MANJU THARIAN TGT (Chemistry) B.Sc, B.Ed
30 MINI JOJAN TGT (Mathematics) M.Sc, B.Ed
31 MOLY JOSE TGT (Social Science) M.A, B.Ed, SET
32 NOORJIHAN PUZHANKARA ILLATHU ABDULRAHMAN.A TGT (Economics), CO-ORDINATOR Primary M.A, B.Ed
33 DIVYA PANIKKASSERY RAVI TGT (Physics) B.Sc,B.Ed,CTET
34 REHNA MUHASSIN TGT (Social Science) M.A, B.Ed
35 VIJAYAN KARIYATTIL MADAM TGT (Maths) M.Sc,B.Ed
36 SHAINY RAVEENDRAN TGT (Physics) M,Sc, B.Ed
37 SHAMITHA SURESH TGT (English) B.A, B.Ed
38 SHEENA PIUS TGT (Hindi) B.A, B.Ed, HINDI PRAVEEN
39 SUNITHA NOUSHAD PRT (Malayalam) MA ,B.Ed
40 TINOLI VICTOR PRT (Computer Science) MCA
41 ANU HUCK PRT B.A , B.Ed
42 BEENA ANIL PRT M.Com, TTC, M.A
43 DOLLY JOY PRT B.Sc, B.Ed
44 JAYA SAJU PRT CO-ORDINATOR-Primary B.Com, B.Ed(English)
45 JULIE PIN HERO PRT MNTTC
46 NEETHU JOJU THOTTUNGAL PRT B.Com, MBA
47 MINI RAMESH PRT B.A, B.Ed
48 SANOOJA PAROTHINGAL PARAMBIL ABDULKATHAR PRT B.Sc, B.Ed
49 SARITHA KONDATH PRT B.A, B.Ed
50 SHINY TOMY PRT B.A, B.Ed
51 BINGLE CHINCHU KG/PRT M.Com,BEd
52 MERLYN PAULSON KG/PRT Diploma, Motessori Training
53 HANEENA HUSSAIN KG/PRT B.Sc, B.Ed
54 RANI VISWANATHAN KG/PRT M.Com, NTTC
55 ROSY BOBAN KG/PRT B.Com, MNTTC
56 SWEETY JOJI KG/PRT M.Sc, NTTC
57 ANSHI SHERIN KG/PRT B.A, Montissori Training

PLAY SCHOOL

58 ELIZABETH FRANCIS PLAY SCHOOL/PRT NTTC

HEALTH & PHYSICAL EDUCATION

59 RANI GEORGE TGT PE M.A, B.Ed, P.Ed, M.Phil
60 ANU JANISH Health & Wellness, Student Counsellor/TGT MSW(Family and Child Welfare)
61 DAVIS KOCHEKKADAN RAPPAI TGT-PE B.P.Ed
62 KANNAN VACHIPARAKKAL VENU TGT-PE MP.Ed

MEDICAL ASSISTANCE

63 NISHA THAJUDEEN PGT(English)/MEDICAL STAFF M A, B.Ed

LIBRARIAN

64 LINIYA PAUL LIBRARIAN M.LISc

LAB ASSISTANT

65 GEETHU VIVEK Lab Assistant B.Sc, B.Ed

MUSIC TEACHER

66 DENNY KIDANGAN THIMOTHY Music Teacher M,Com, Music Higher

NON TEACHING STAFF

67 Maimoonath PM SECRETARY B.Com
68 FEBIN HAROON SECRETARY BA, DCA
69 BABY NAZAR Chief Accountant M.Com, MBA
70 LAZEELA RASHEED Accountant B.Com, MBA, NTTC
71 JABEENA SIYAD Accountant M.Com, Diploma IATA-UFTAA Foundation
72 SAFIYA MOL Store in Charge PDC, DCA
73 SHELJEENA TA Asst. Store Incharge BA, ITI
74 DHANYA SHINTO Front Office M.Com
75 MOHAMMED ANSARI Supervisior SSLC
76 STANLY CK Peon SSLC